- GRUPA WIEKOWA: od 8lat
- LICZBA UCZESTNIKÓW: 2-6 OSÓB
- CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 55min
- CZĘSTOTLIWOŚĆ ZAJĘĆ: raz w tygodniu
- GRUPA WIEKOWA: od 8lat
- CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 45min
- CZĘSTOTLIWOŚĆ ZAJĘĆ: raz w tygodniu
- GRUPA WIEKOWA: od 10lat
- CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 45min
- CZĘSTOTLIWOŚĆ ZAJĘĆ: raz w tygodniu
- GRUPA WIEKOWA: od 8lat
- CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 45min
- CZĘSTOTLIWOŚĆ ZAJĘĆ: raz w tygodniu
Nauka gry na gitarze to marzenie wielu ludzi, zarówno młodych jak i zaawansowanych wiekiem. Wydawałoby się, że w dobie powszechnej dostępności materiałów do nauki oraz łatwości Internetu, jest to możliwe do osiągnięcia bez większych nakładów. Doświadczenie pedagogiczne pokazuje jednak, że nie jest to wcale takie oczywiste. W natłoku informacji tylko nieliczni umieją samodzielnie wybrać te istotne i kluczowe dla nich aspekty potrzebne do nauki gry na instrumencie. Kwestie te dotyczą szczególnie gitary akustycznej, traktowanej przez zdecydowaną większość niestety jedynie jako instrument akompaniujący w prosty akordowy sposób piosenkom.
W odpowiedzi na to, nasza szkoła znacznie poszerza zakres zagadnień związanych osobno tylko z gitarą akustyczną. Pragniemy w ten sposób pokazać na nowo ten niezwykle ciekawy instrument i zachęcić uczących się u nas do odkrywania go na nowo, dlatego że zapał oraz tzw. frajda z gry jest czynnikiem kluczowym w procesie uczenia się. Zauważamy często u ludzi pragnących rozwijać swoje umiejętności, pewne zniechęcenie spowodowane faktem, że gdzieś po drodze szukając wiedzy pogubili się w zbyt dużej ilości materiałów lub po prostu zostali zniechęceni złym prowadzeniem procesu nauczania.
Wiemy, że nie każdy musi zostać w przyszłości wirtuozem instrumentu i że bardzo często uczącym się chodzi po prostu o radość z grania na gitarze.
Program zajęć jest zawsze indywidualnie dopasowywany do potrzeb i zainteresowań ucznia, jego poziomu zaawansowania, naturalnych predyspozycji, gustów muzycznych i możliwości czasowych związanych z samodzielną pracą w domu. Na gitarze mogą podjąć naukę zarówno te osoby, które chcą uczyć się od podstaw, jak i te, które już coś umieją i pragną rozwijać to, by odkrywać więcej.
Nasz program nauczania, w zależności od stopnia zaawansowania, obejmuje bardzo szeroko wiele zagadnień, takich jak:
- ustawienie ręki lewej i prawej ( bardzo ważny czynnik skutkujący albo rozwojem, albo przeszkodą w dalszym nauczaniu)
- techniki wydobycia dźwięku ( różne rodzaje tzw. „bicia”, piórkowania, kostkowania)
- nabycie umiejętności dobrej rozgrzewki, by rozluźnić rękę (szczególnie ważne przy gitarze akustycznej, która dla wielu kojarzy się z dociskaniem strun, bólem palców i całej ręki
- nauka akordów, sposoby ich chwytania oraz opalcowania
- nauka na konkretnych utworach (najczęściej znane, wręcz kultowe przeboje muzyki gitarowej)
- uczenie się słuchania i rozumienia różnych stylów muzyki
- regularna praca z metronomem (od samego początku uczymy się umiejętności grania w tempie, niezwykle istotnej w pracy muzyka w studiu, jak i na scenie )
- uczenie się świadomego akompaniowania do śpiewu
- stopniowe wchodzenie w świat improwizacji i grania solowego
- możliwość nagrywania się (jedna z najlepszych metod nauki, bo pokazująca wszelkie aspekty gry oraz bardzo motywująca do rozwoju)
- uczenie się nie tylko grania w tempie, ale też wydobycia frazy, która stanowi w ogóle o muzyce (nacisk na frazowanie jako klucz do muzyki !!!)
- nabywanie umiejętności współbrzmienia z pozostałymi instrumentami
- takie prowadzenie akompaniamentu, by był on muzyczną pomocą dla solisty (np. wokalistki)
- tematy teorii, harmonii, skal (wprowadzanie do improwizacji)